miód sklep
28 sierpnia 2022/Blog
  • By Arkweb

Miód jest niewątpliwie jednym z najtrwalszych produktów spożywczych jakie możemy znaleźć w naszych domach – pod warunkiem, że wiesz jak miód przechowywać. Ma on bardzo długi okres przydatności, dzięki czemu można bez obaw zaopatrzyć się w większy słoik miodu i cieszyć jego walorami smakowymi jak i całą gamą walorów korzystnych dla naszego zdrowia. Abyśmy mogli cieszyć się najbardziej wartościowymi składnikami miodu, musimy go odpowiednio przechowywać. Chcesz dowiedzieć się jak poprawnie przechowywać miód? Koniecznie czytaj dalej!

Przechowuj miód w suchym miejscu

Zbyt duża wilgoć w miejscu gdzie przechowujemy miód może prowadzić do rozrostu drożdżaków, a co za tym idzie także do fermentacji miodu. Pamiętaj, że miód trzymany w wilgotnych pomieszczeniach może chłonąć wilgoć. Jeżeli nie chcesz dopuścić do fermentacji miodu, najlepiej wybierz suche miejsce o wilgotności względnej powietrza maksymalnie do 60%.

Nigdy nie wkładaj do miodu oblizanej łyżeczki! W ślinie ludzkiej jest nie tylko woda ale także enzymy, które mogą przyczynić się do zmniejszenia trwałości miodu.

Odpowiednia temperatura i dostęp do światła

Najwrażliwszymi składnikami miodu są witaminy, które mogą ulec destrukcji pod wpływem światła czy temperatury. Enzymy tracą swoje właściwości w temperaturze wynoszącej ponad 40°C. Aby wszystkie składniki miodu były utrzymane w najwyższej jakości powinniśmy je przechowywać w miejscu bez dostępu do światła. Dodatkowo powinniśmy utrzymywać miód w temperaturze od 10°C do 15°C. Wybierz zatem piwniczkę, spiżarnię czy szafkę kuchenną. Uważaj, aby miód nie był przechowywany w pobliżu urządzeń które wytwarzają ciepło takich jak np. kuchenka czy piekarnik. Rozważ również przechowywanie miodu w lodówce. Dzięki temu utrzymasz stale odpowiednią temperaturę potrzebną do zachowania najwyższej jakości swojego ulubionego miodu.

Alternatywna metoda przechowywania miodu

Aby zachować cudowne właściwości miodu, niektórzy decydują się na jego głębokie zamrożenie. Zarówno enzymy jak i witaminy zawarte w miodzie nie są wrażliwe na zimno, to dlatego przechowywany miód nie traci na jakości. Jeżeli zdecydujesz się na tą metodę, po wyjęciu z zamrażarki rozmrażaj miód powoli, nigdy gwałtownie. Enzymy zawarte w miodzie odzyskują swoją aktywność po osiągnięciu 37°C, warto zatem zaopatrzyć się w termometr do żywności.

Już wiesz jak zadbać o swój ulubiony miód. Z taką wiedzą możesz śmiało zajrzeć do naszego sklepu i zrobić zapasy na zbliżającą się jesień.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!