koronawirus
19 marca 2020/Blog
  • By Arkweb

Koronawirus – pandemia!

Koronawirus z Chin to nowa groźna odmiana wirusa, z jaką obecnie zmagają się mieszkańcy wszystkich regionów świata. Niestety wywołuje on zakażenie układu oddechowego. Pacjenci, którzy doświadczyli SARS-CoV-2 zmagają się początkowo z objawami takimi jak gorączka, bóle mięśni, kaszel czy duszności. Objawy te zwykle zaczynają się pomiędzy drugim a czternastym dniem zakażenia. Wirus ten wywołuje ostrą chorobę zakaźną nazwaną SARS-CoV-2. Po raz pierwszy zachorowania wykryto w Wuhan, w Chinach w grudniu 2019 roku. Na rozwój ciężkiej postaci choroby COVID-19 szczególnie narażone są osoby starsze, którym towarzyszą dodatkowo choroby przewlekłe. Z racji tego, że wirus ten przenoszony jest drogą kropelkową, niezwykle istotna jest wyjątkowa dbałość o higienę, a także dla dobra populacji ograniczenie kontaktu z innymi osobami. Dlatego też w przypadku, gdy istnieje ryzyko zakażenia konieczne jest poddanie się kwarantannie.

Koronawirus – stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

W związku z pandemią koronawirusa, która nie ominęła także naszego kraju, rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Dlatego też odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Ponadto zawieszono zajęcia w szkołach, w przedszkolach i na uczelniach wyższych. Na ten czas również pozamykano galerie handlowe, bazary, muzea, kina, restauracje i bary, ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięto, co ważne granice dla cudzoziemców, a także zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Kolejne niezwykle istotne działania polegają na czasowo ograniczonym funkcjonowaniu określonych instytucji i zakładów pracy. Ograniczony lub zakazany został również obrót określonych produktów spożywczych. Dodatkowo funkcjonuje zakaz organizowania zgromadzeń i zbiorowisk ludzi. Sklepy spożywcze, apteki i drogerie funkcjonują w chwili obecnej normalnie, jednak ze zwiększonym reżimem sanitarnym.

Koronawirus – działania profilaktyczne

Jeżeli podejmiemy odpowiednie działania profilaktyczne z pewnością przyczynimy się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na następujące zalecenia:

unikanie wszelkich niekoniecznych kontaktów z przypadkowymi osobami;
robienie większych zakupów a rzadziej;
– unikanie skupisk ludzi w zamkniętej przestrzeni, np. w autobusach;
– jak najczęstsze mycie rąk wodą z mydłem i używanie preparatów odkażających;
zakaz dotykania brudnymi dłońmi twarzy i witania się przez podawanie ręki;
– załatwianie wszelkich możliwych zdalnie spraw za pomocą telefonu lub Internetu;
– im mniejsza migracja, tym mniejsza szansa na rozprzestrzenianie wirusa.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!