miód
19 sierpnia 2021/Ze świata
  • By Arkweb

Miód słodki, ale przede wszystkim drogocenny pokarm

Miód, jak wszyscy doskonale wiemy, to produkt wytwarzany przez niepozorne, ale niezwykle pracowite owady, jakimi są pszczoły. To one wzbogacają go w te jakże istotne dla naszego zdrowia składniki, które wyjątkowo pozytywnie wpływają na nasz organizm. W zależności od gatunku mają też bardzo zróżnicowane działanie. Między innymi korzystnie oddziaływają na układ krwionośny, pomagają przy zwalczaniu schorzeń układu pokarmowego czy infekcji górnych dróg oddechowych. Wybrane mają działanie antyseptyczne, przeciwgorączkowe, jak również potrafią niwelować stres i oczyszczać organizm. To oczywiście wybrane przykłady działania miodu… pamiętajmy również o wielu cennych minerałach i witaminach znajdujących się w tym złotym przysmaku dzieci i oczywiście dorosłych. A co my dobrego możemy zrobić dla pszczół?

Podziękowanie za miód – ogród przyjazny pszczołom

Ostatnimi laty bardzo dużo mówi się, jak niezwykle istotna dla człowieka jest rola pszczół. Mówi i pisze się również o tym, że niestety stale zmniejszająca się liczebność tych owadów stanowi poważny problem. Zapewne nie każdy człowiek rozumie znaczenie pracy małych pszczółek, dzięki którym najprościej mówiąc kwiaty zamieniają się w owoce. A te stanowią dla nas codzienny pokarm, podobnie zapylane są też jakże potrzebne nam warzywa, a nawet zboża. Mając na uwadze powyższe zagrożenia spróbujmy im przeciwdziałać, na przykład czyniąc swój ogród przyjazny pszczołom.

Zakładanie ogrodu – najważniejsze aspekty

Każdy z nas zapewne marzy o własnym ogrodzie, czy nawet małym ogródku obok domu. Pierwszym niezwykle ważnym etapem takiego przedsięwzięcia jest oczywiście przygotowanie gruntu pod zasiew trawy, warzyw, kwiatów itd. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, iż do takich czynności jak spulchnianie i wyrównywanie gruntu idealnie sprawdzi się glebogryzarka separacyjna, którą można do tego celu po prostu wynająć. Natomiast na co należy zwrócić uwagę później, aby nasz ogród był przyjemnym miejscem dla pożytecznych pszczół? Oto kilka wskazówek:
– sadzenie pachnących miododajnych gatunków roślin, np. maliny, róże, lipa;
– ograniczenie stosowania środków chemicznych zastępując je naturalnymi nawozami;
– ustawianie domków dla owadów i poidełek dla pszczół;
– zorganizowanie fragmentu lubianej przez pszczoły dzikiej kwietnej łąki.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!